info@grumpa.net 721 674 455

Reference zákazníků a užití

Všechny mnou spravované servery běží na OS Debian GNU Linux. Spravuji je už několik generací, takže mám bohaté zkušenosti s upgrade. Všechny jsou dohledované systémem Icinga a Munin. Instalace se postupně přesouvá pod správu Ansible. Všechny weby jedou standardně na SSL (obvykle Let's Encrypt).

Klinutím na název se rozbalí podrobnosti.

ZŠ Libochovice

Správa serveru, firewallu Mikrotik a linuxové učebny. Uživatelské účty v LDAPu, Samba jako doménový řadič, dohled pro wi-fi Unify, proxy server, mail server.

Původní zadání bylo nahradit Linuxovým serverem stávající MS Windows Server v počítačové učebně. Žákovské stanice měly přejít na Linux rovněž.

Bylo tedy zvoleno řešení s NFS serverem, se sdíleným /home adresářem, který si stanice připojovaly a se společnou správou uživatelských účtů rovněž na serveru, sdílenou v síti pomocí NIS.

Protože místní admin byl spíš jen nadšenec do Linuxu, vytvořil jsem pro správu uživatelů a skupin sadu skriptů v Bashi, ovládaných přes ascii grafické rozhraní Dialog.

Později jsme přešli na uživatelské účty v LDAP. Předělal jsem tedy správu uživatelů s skupin do Pythonu. Modul navenek funguje jako příkaz s parametry. Nazval jsem to ug-ldap a je tu o něm psáno jinde v referencích.

Server slouží též jako mail server s antispamovým filtrem (postfix, amavisd-new) a web-mailem Roundcube. Dále je tu centrální správa wifi AP Unify a kamerového systému.

ZŠ U Stadionu

Správa serveru a firewallu Turris. Škola už před lety chtěla vlastní web server, aby nebyli limitováni prostorem - a že ho umí využít! K tomu se rovnou přidal i mail server. Časem přibyl i zálohovací stroj.

Tohle byl můj první server pro zákazníka :) Původně byl nainstalován Slackware Linux. Kdeže ty časy jsou? :)

Řešení je rozděleno na 3 stroje:

  • server - web školy v Joomle, mail server postfix/dovecot/roundcube/amavis, nut (sledování UPS a softlanding), tiskový server s Windows ve virtualboxu. Účty uživatelů v LDAP.
  • zálohovací stroj - aktuálně si stahuje rsyncem noční zálohu.
  • firewall - Turris Omnia - paketový filtr, DNS cache, DHCP server, Tinyproxy.

Skolkin

Webová aplikace - Mini CMS pro moje školkové klienty. Mohou si tu spravovat kalendář akcí, které chystají a zpravodaj o tom, co už se konalo. Včetně obrázků ;). (Django)

Spravuji webové stránky příspěvkové organizace Mateřská škola Litoměřice, což obsahuje 11 webů, jejichž jsem i autorem. Školky postupně chtěly mít ve své správě kalendář chystaných akcí, pak se přidal "zpravodaj" kam můžou psát o to co kdy udělali a dát si tam i obrázky.

Aplikace je napsaná v Djangu. Jsou tu uživatelské účty pro každou školku. Samotný Školkin je tedy administračním rozhraním a pochopitelně není veřejně dostupný.

Jelikož původní weby jsou v html/php, je vložení kalendáře a zpravodaje uděláno přes php include s url odkazující na příslušné šablony Djanga. PHP a Python na jedné webové planetě! :)

Utilita ug-ldap

Když jsem u jednoho zákazníka kdysi poprvé dával účty uživatelů do databáze LDAP, vyrobil jsem pro ně i tuto utilitu, která umožňuje sprovovat uživatele a skupiny jedním příkazem z konzole. Účty jde přidat i hromadně z CSV souboru. Nyní jí instaluji zákazníkům standardně. (Python)

Tato utilita měla svého předchůdce v sadě Bash skriptů a využívaly se standardní systémové účty na serveru. S přechodem na LDAP jsem hledal, co bych mohl využít, ale našel jsem jen jeden zastaralý, neudržovaný projekt. Tak jsem se pustil do vlastního.

Jedná se o modul Pythonu s jednou třídou - aplikací a metodami pro všechny potřebné operace s uživatelskými účty a skupinami. Zohledňuje se i možnost pracovat s účty Samby.

Aplikace se pak spouští z příkazové řádky a ovládá se jako standardní unixová utilita - příkaz, parametry.

Účty je možné přidávat i hromadně prostřednictvím CSV souboru.

Aplikace obsahuje základní LDIF soubor pro zřízení administrátorského účtu, záznamu domény apod. Dále je tu vzorový konfigurační soubor.

V současnosti se musí instalovat ručně do /usr/local/{bin,etc}.

Užívají jí dva zkákazníci.

Bude-li zájem, dám jí pod otevřenou licenci. Ale není to úplně košer kód :)

Homeo Web

Webová aplikace - komunitní web pro homeopaty. Zde mohou publikovat svoje případy a vést zdravotní dokumentaci. (Django)

Homeoweb - moje zatím největší aplikace psaná pro web. Využívá Django framework s databází v PostgreSQL.

Hlavní smysl aplikace je umožnit homeopatům publikovat svoje vyřešené případy (kazuistiky) a návštěvníkům číst je.

Registrovaný homeopat pak v aplikaci může vést svoje případy a evidovat si stav své lékárny.